Geštalt konsultacijos ir psichoterapija

Trumpai apie Geštalt-terapiją

Trumpai apie Geštalt-terapiją

(Remiantis Izidoru Fromu)

    Šiuolaikiniame pasaulyje esame persisotinę įvairiomis naujovėmis, informacijos gausa užgožia esminius, egzistencinius žmogaus poreikius. Prabanga ir siekiamybe tampa tikras, autentiškas bendravimas su kitu žmogumi. Gyvas, realus kontaktas su kitu žmogumi jaudina ne mažiau, nei pasaulinio garso atradimai. Susitinkame su kitu žmogumi, tik dalykiniams santykiams, bendraujame internetinėje erdvėje, bandome įsiklausyti į kito žmogaus balso intonacijas mobilaus telefono ragelyje, slaptas žinutes rašomeome ne į butelį, o telefono ekrane. Mūsų santykis su kitu žmogumi tapo negyvas, sintetinis: šypsomės, nes reikia, intonacijas ir grimasas parenkame pagal situaciją. Prašome, dėkojame, teigiame, neigiame pagal visuomenėje priimtas taisykles. Psichoterapiją renkamės, nes tai madinga, o atėję į psichoterapiją stebimės, kad mus pačius verčia spręsti, galvoti, mus skatina jausti, o dar baisiau mums liepia kalbėti apie jausmus, eksperimentuoti su savimi, išgyventi praeitį dabartyje. Į psichoterapeuto kabinetą atsinešame savo požiūrius, patirtis, nuostatas ir taip pat baimes... Bijome, nes nežinome. Todėl trumpai apie Geštalt-terapiją.

   Geštalt-terapija kaip metodas buvo sukurtas ne tam, kad pateiktų naujų metodų individualiai laimės paieškai, ar egzistencijos įprasminimui. Geštalt-terapijos gimimas susietas su paskata sukritikuoti buvusią psichoterapijos šaką - psichoanalizę kaip nelanksčią ir ilgai trunkančią. Patys terapeutai psichoanalizėje matė daug kliūčių, sunkumų, bet su jais taikstėsi kaip su neišvengiamybėmis. Šiomis dienomis Geštalt-terapija įgavo daugelį veidų, ją sunku įtalpinti į bet kokius rėmus, ji nuolat tobulėja ir auga visomis kryptimis, į save įtraukdama kitų terapijų elementus, juos adaptuodama prie bazinės Geštalt- terapijos ir sėkmingai šią simbiozę taikydama praktikoje.

   Po bazinės terapijos sąvoka talpinu Geštalt-terapijos pradininko Fridricho Perlzo, vėliau Fritzo Perlzo, o dar vėliau tiesiog Frico sukurtą terapijos metodą. Geštalt-terapija remiasi Geštalt psichologija. Psichologija „realybės“ fenomeną laiko neapibrėžtu dalyku, problema. Geštalt-terapjoje taikomi eksperimentai atskleidė, kad „realybė“ yra individualiai suvokiamas fenomenas: troškulio kankinamas žmogus fiksuoja vandens stiklinės buvimą patalpoje, o neturintis poreikio atsigerti, net nepastebi, kad vandens stiklinė egzistuoja jo „realybėje“.

   Psichologinė realybės suvokimo konstrukcija tai geštaltų susidarymo procesas, o neurozės ir psichozės yra pasekmė nutrauktos fonas-figūra grandinės. Patirtis tapo psichoterapijos nagrinėjimų objektu, tuo tašku, kur žmogaus tikslai, poreikiai, norai, apetitas susidurdami su aplinka, gali būti patenkinti, pasotinti. Vietą, kur susitinka aplinka ir organizmas, Geštalt-terapija vadina „kontakto riba“, tai kertinė Geštalt-terapijos sąvoka. Psichoterapija imasi nagrinėti kontakto problemas šioje srityje, nelysdama giliau nei į aplinką, nei į organizmo vidų. Ji nesiima jokių interpretacijų, nedirba ir su introjekcijomis, netgi jei jos yra teisingos. Tai terapija, kuri priima kitų žmonių skirtumus, įvertina tai, kad visi yra skirtingose aplinkybėse, situacijose ir visiems egzistuoja skirtingi fonas-figūra elementai. Geštalt-terapijos tikslu tapo kūrybiškas individo prisitaikymas ( creative adjustiment) prie aplinkos. Terapijos metu, su kiekvienu klientu konkrečiai apibrėžiamos sveikatos ribos, konkrečioje situacijoje. Kūrybiškas prisitaikymas yra tai, kaip žmogus tai realizuoja konkrečioje gyvenimiškoje situacijoje. O dar konkrečiau, dabartiniame laike, dabartyje, “čia ir dabar“. Visa patirtis egzistuoja dabartyje, bet tuo nenuvertinama praeitis ir ateitis. „Čia ir dabar“ principas leidžia terapeutui ir klientui, perkėlimo fenomeno dėka,  praeities įvykiams, pergyvenimas, emocijoms suteikti kitus atspalvius. Dar Froidas atskleidė perkėlimo fenomeną – dabartis kažkaip pergyvenama lyg būtų praeitis – analitikas interpretuoja esamą dabartyje patirtį. Geštalt-terapija akcentuoja ne patį perkėlimą, o tai, kaip klientas „perkelia“, vietoj to, kad klausinėtų kodėl jis „perkelia“. Z.Froidas sodindavo savo klientą prieš save, kad paskatintų „perkėlimą‘‘. Geštalt-terapijoje klientas ir terapeutas sėdi vienas priešais kitą, kad sumažintų „perkėlimą“, kad atstumas užtikrintų saugią aplinką klientui, kontakto metu. Terapijos metu esminis įvykis yra kontakto užmezgimas tarp kliento ir terapeuto. Todėl ši terapija dar vadinama kontakto arba dialogo terapija.

 

Geštalt terapijos esmė

   „Kiekvienas žmogus, kuris atsiranda tavo gyvenime, kiekvienas įvykis, kuris vyksta su tavimi – visa tai vyksta su tavim, nes tu juos čia pritraukei.  Ir tai, ką tu su tuo darysi toliau yra tik tavo paties pasirinkimas.“

   R.Bachas

   Šie žodžiai atskliedžia Geštalt-terapijos esmę. Žmogaus gyvenimo siūlas yra jo paties rankose, ką jis su juo darys, kokius raštus ir ornamentus jis kurs yra tik jo paties pasirinkimo reikalas. Geštalt terapija gali padėti labiau pažinti save, atskleisti savo talentus, išryškinti norimas charakterio savybes, nušlifuoti save kaip deimantą, kuris spinduliuos ryškiomis, daugiakampėmis, įvairiaspalvėmis spalvomis kasdienybėje.

   Geštalt-terapija – humanistinės terapijos šaka, labiau orientuota į psichiškai sveikus žmones, kurie ieško savyje naujų jėgų, resursų, gebėjimų, galimybių, naujo požiūrio į savo gyvenimą, juos supantį pasaulį, ieško būdo pamatyti ir pašalinti kliūtis iš savo gyvenimo kelio.

   Geštalt-terapija lengvai pritaikoma visose gyvenimo srityse. Ji turtinga savo poveikio įrankiais, ji nepakartojama, nes kiekvienas sukurtas santykis terapijoje yra unikalus. Geštalt terapijoje tobulėja abi pusės, tiek klientas, tiek ir terapeutas.

 

Geštalt malda

(Fritz Perls, „Gestalt Therapy Verbatim“, 1969)

Aš darau savo, tu savo.

Aš nesu čia tam, kad atitikčiau tavo lūkesčius.

Tu nesi čia tam, kad atitiktum manuosius.

Tu esi tu, aš esu aš.

Ir jei kada mes rasime vienas kitą, bus nuostabu.

O jeigu ne, ką padarysi.

--------------------------„“-------------------------

I do my thing and you do your thing.

I am not in this world to live up to your expectations,

And you are not in this world to live up to mine.

You are you, and I am I,

and if by chance we find each other, it’s beautiful.

If not, it can’t be helped.

 

 

 Psichoterapija – susitikimas su savuoju “Aš“, akimirkos „čia ir dabar“ suvokimas, žvilgsnis į slapčiausias savo sielos kerteles, apsivalymas, norų, svajonių, tikslų išsigryninimas, kelionė po sapnų pasaulį, atviras pokalbis su savu „sapnuotoju“, kaltės išgyvenimas, atsiprašymas, atleidimas, išgedėjimas – visa tai, turint patikimą ir ištikimą palydovą – psichoterapeutę.

   Geštalt konsultavimas - kasdienybės verpetai įsuka mus, sunku sustot, atgaut kvapą, pažvelgt į gyvenimą ramiomis, kupinomis meilės ir tikėjimo akimis, patikėt, kad dabartis, praeitis ir ateitis yra mūsų rankose. Žmogiškasis bendravimas gali tapti tuo stebuklingu veidrodžiu, kuris be melo ir rimty, atskleis, kas Jus slegia, kas gniuždo Jūsų kūną ir sielą....

   Biblioterapija – kartais tiek ne daug reikia, kad kas ištiestų ranką, padovanotų šypseną, patartų ar paskolintų knygą, kurioje slypi išminties šaltiniai...dar reikia, kad būtų laukiantis ir patikimas žmogus, su kuriuo galėtume pasidalinti kilusiomis mintimis, užduoti rūpimus klausimus ir suvokti, kad tave girdi ir supranta...tokia pasitikėjimo oaze gali tapti Jūsų pasirinkta psichoterapeutė...

   Geštalt terapijos etikos kodeksas


   ...neišrašysiu Jums recepto, neduosiu Jums stebuklingo vaisto, neskubėsiu Jums duoti ir daug žadančių pažadų... Visa žinantis žmogus gyvena Jumyse, Jums tereikia rasti savyje vidinių jėgų atsitiesti ir pasiremiant savimi. Visi atsakymai į Jums rūpimus klausimus seniai guli Jumyse ir laukia tinkamo momento atsiskleisti. Psichoterapija Jums nepadės, psichoterapeutė negalės Jums padėti, jei Jūs nenorėsite sau padėti. Leiskite man būti kelionės palydove, retkarčiais Jūsų aiškiau girdinčiomis ausimis, akimis, kurios nebijo matyti, žmogumi, kuris turi jautrią širdį ir nebijo pasirodyti silpnas ir nevisagalis...